Balustrady do Schodów - Charakterystyka

  1. Inoxbud
  2. Balustrady do schodów - charakterystyka

Stworzenie wymarzonego wnętrza domu to trudne zadanie. Proces ten wymaga podjęcia wielu ważnych decyzji. Raz wybrana balustrada do schodów pozostanie z Tobą na długie lata. Dlatego niezwykle ważne jest, by pasowała do Twojego wnętrza i jednocześnie zapewniała bezpieczeństwo domownikom. Czym kierować się przy jej wyborze? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy opis różnych typów nowoczesnych barierek na schody, który pozwoli Ci wybrać odpowiedni model.

Rodzaje balustrad

Zastanawiasz się, jaka balustrada będzie najlepsza do Twojego wnętrza? Zanim zaczniesz wybierać kolor i materiał wykonania, zapoznaj się z trzema rodzajami zabezpieczenia schodów. Balustrada do schodów może być pełna, kurtynowa lub ażurowa. O tym, czym się różnią te typy oraz jakie są ich zalety i wady przeczytasz poniżej.

Balustrady pełne

Balustrada pełna to taka, która całkowicie zasłania schody. To rozwiązanie zapewnia największe bezpieczeństwo. Dlatego jest to najlepszy pomysł na barierkę schodową, gdy w domu są małe dzieci. Dzięki niemu maluchy nie poślizgną się, zahaczając o balustradę. Niemożliwe będzie także wspinanie się na nią. W znaczący sposób ułatwi to opiekę nad dziećmi i ich samodzielne poruszanie się po wnętrzach.

Pełna balustrada do schodów wewnętrznych może być jednak zbyt przytłaczająca. Jest ona dość masywna, dlatego warto wykonać ją z materiału, który nada jej nieco lekkości np. ze szkła hartowanego, które zostanie przyozdobione stalową lub drewnianą poręczą.

Balustrady ażurowe

Balustrada ażurowa jest bardzo często wybieranym typem zabezpieczenia schodów ze względu na jej dekoracyjny charakter. Składa się ona z poręczy oraz znajdujących się pod nią profili. W tradycyjnej wersji słupy rozstawione są w takich samych odstępach, jednak coraz częściej wybór pada na nieco bardziej nowoczesne modele. Barierki przyjmują różne kształty i wzory, wszystkie jednak posiadają prześwity pomiędzy poszczególnymi fragmentami. Jej zaletą jest więc to, że Twój pomysł na balustradę będzie różnił się od koncepcji innej osoby i dlatego w Twoim wnętrzu będzie bardzo oryginalny element.

Dodatkowo balustrada ażurowa jest niezwykle lekka i subtelna, dzięki czemu nie przytłacza wnętrza. Wykonywana jest z różnych materiałów. Są to między innymi szkło, drewno, stal oraz tworzywa sztuczne. Często też łączy się ze sobą różne faktury.

Balustrady kurtynowe

Balustrada kurtynowa łączy w sobie właściwości dwóch poprzednich typów. Przysłania więc schody tylko częściowo (do kilku lub kilkunastu centymetrów ponad poziom schodów i poniżej poręczy). Jej wypełnienie to zazwyczaj: szkło, tworzywo sztuczne lub płyta drewnopodobna. Projektowanie tej balustrady do schodów jest niezwykle trudne, dlatego wymaga pomocy profesjonalistów.

Rodzaje wypełnienia balustrad

Kolejnym ważnym krokiem jest wybór wypełnienia balustrad. To, z jakiego materiału zostanie wykonane, ma duży wpływ na estetykę wnętrza. Dzięki niemu możesz nadać pomieszczeniu albo rustykalnego, albo industrialnego stylu. Pamiętaj także, by wybierając materiał wykonania balustrady zwrócić uwagę na kolor ścian, typ podłogi oraz dekoracje w pomieszczeniu. Pozwoli Ci to stworzyć spójne i dobrze wyglądające wnętrze.

Barierki do schodów wewnętrznych wykonywane są zazwyczaj z metalu, szkła lub drewna. Jaki materiał wybrać?

Balustrady metalowe

Balustrady metalowe to idealny wybór do wnętrz industrialnych oraz wielu innych oryginalnych aranżacji. Wykonane są ze stali lub mosiądzu i pokryte specjalną farbą proszkowaną, która zapobiega korozji. Metalowe poręcze i barierki mogą przybierać różne kształty. Przy pomocy stali stworzysz także fantastyczne wzorów (np. roślinne ornamenty) i detale, które nadadzą wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Takie barierki wybrać możesz także wtedy, gdy zależy Ci na prostej formie, która będzie pasować do każdego wystroju. Postaw wtedy na pionowe lub poziome pręty. Dodatkowo metalowa balustrada do schodów świetnie współgra z niemal każdym surowcem. Możesz więc połączyć ją z drewnem, szkłem lub kamieniem tworząc ciekawe kombinacje.

Balustrady szklane

Szklane balustrady to doskonały wybór do nowoczesnych wnętrz. Nadają pomieszczeniom lekkości i optycznie je powiększają. Dzięki nim schody wyglądają niezwykle elegancko i jednocześnie są bezpieczne. Balustrady wykonuje się z niezwykle wytrzymałego szkła.

Zdecydować możesz się na balustrady całoszklane lub takie, które są przedzielone słupkami. Mocuje się je przy pomocy łączników zaciskowych lub umieszcza w drewnianych/metalowych ramach. Wiele osób decyduje się także na malowanie lub oklejanie folią takich barierek. Dzięki temu wnętrze zyskuje oryginalny charakter. 

Balustrady drewniane

Balustrady drewniane są najbardziej klasyczne i ponadczasowe. Będą doskonale pasować do rustykalnych wnętrz lub takich w stylu skandynawskim. Drewno to materiał niezwykle uniwersalny. Dlatego przy jego pomocy stworzyć można zarówno prostą konstrukcję złożoną z poziomych prętów, jak i bardziej  nowoczesną, która będzie zawierać tłoczone elementy. Jednak materiał ten to nie zawsze dobry pomysł na balustradę. Drewno nie sprawdzi się w pomieszczeniach małych, gdyż może je za bardzo przytłoczyć.

Balustrada do schodów – o czym warto pamiętać?

Wybierając balustradę, należy pamiętać także o tym, by dostosować ją do rodzaju schodów. Zupełnie inny typ barierki pasuje do schodów zabiegowych lub prostych, a inny do krętych. Pamiętaj także, że główną funkcją balustrady jest zapewnienie bezpieczeństwa, dlatego powinna mieć odpowiednią wysokość (około 90 cm). Zwróć także uwagę na to, kto będzie z niej korzystać. Gdy będą to także dzieci, zastosuj dodatkowe systemy zabezpieczające.

Warto również skorzystać z fachowej pomocy przy projektowaniu i wykonaniu balustrady. Dzięki temu zyskasz pewność, że będzie ona wytrzymała i w pełni bezpieczna. Jeśli interesują Cię balustrady z Warszawy, zgłoś się do InoxBud! Oferujemy praktyczne i estetyczne rozwiązania do Twojego domu. Nasze projekty są trwałe i wysokiej jakości. Wykonujemy bramy, poręcze, ogrodzenia, zadaszenia, balustrady i schody stalowe w Warszawie. Zapraszamy do kontaktu!


Przeczytaj też:

Zainteresowany/a? Napisz wiadomość!
Znajdź nas tutaj!

PRACOWNIA
ul. Warszawska 249
05-082 Stare Babice