Jak czyścić balustrady nierdzewne?

 1. Inoxbud
 2. Jak czyścić balustrady nierdzewne?

Balustrady ze stali nierdzewnej są niezwykle popularne. Nie każdy jednak wie, jak o nie dbać. Nasz poradnik podpowie Ci, jak czyścić stal nierdzewną oraz jakich środków używać. Dowiesz się także, jak często należy wykonywać zabiegi pielęgnacyjne oraz dlaczego polerowanie balustrady jest tak ważne. Na koniec przedstawimy Ci kilka cennych wskazówek, dzięki którym odkryjesz, jak wyczyścić stal nierdzewną.

Czym wyczyścić stal nierdzewną?

Balustrady mogą być wykonane z różnych materiałów. Nie bez powodu jednak wiele osób decyduje się na stal nierdzewną. To surowiec, który dzięki wyjątkowym właściwościom może być stosowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Dlatego balustrady ze stali nierdzewnej spotkać można przy schodach wewnętrznych i zewnętrznych oraz przy balkonach czy tarasach. Jest to zatem materiał o szerokim zastosowaniu w budownictwie. Co go wyróżnia? Przede wszystkim nie rdzewieje. W wyniku kontaktu z powietrzem stal nierdzewna wytwarza na powierzchni cienką i przezroczystą warstwę ochronną, która uniemożliwia pojawienie się rdzy. Dodatkowo balustrady wykonane z tego materiału są estetyczne i prezentują się niezwykle nowocześnie.

Decydując się na stal nierdzewną, trzeba jednak wiedzieć, jak o nią dbać. Naruszenie powierzchni balustrady, powoduje zniszczenie warstwy ochronnej. W praktyce oznacza to, że w rysach i szczelinach może zacząć osadzać się brud, który z biegiem lat zacznie korodować. Dlatego tak ważna jest wiedza o tym, czym należy wyczyścić balustradę. Zdecydowanie nie można robić tego przy pomocy szorstkiej szczotki, która może naruszyć powierzchnię. Co zatem warto wybrać? Najlepiej użyć do tego miękkiej i delikatnej gąbki lub szmatki np. z mikrofibry. Dzięki temu czyszczenie i polerowanie stali nierdzewnej stanie się nie tylko bezpieczniejsze, ale także prostsze.

Czym wyczyścić stal nierdzewną? Jakich środków użyć? Wybrać możesz profesjonalne środki do czyszczenia balustrad lub tradycyjne domowe sposoby.

Profesjonalne środki do czyszczenia balustrad

Czym czyścić stal nierdzewna? Przede wszystkim nie należy stosować mocnych detergentów, które w składzie posiadają chlorki. Do odradzanych preparatów należą wybielacze, środki do czyszczenia srebra oraz płyny do czyszczenia kafelków, kuchenek czy armatur, Zamiast nich należy zastosować nieco bardziej delikatne środki takie jak woda z płynem do naczyń lub mydłem do rąk. Warto wybrać także specjalne hipoalergiczne delikatne mydła do sprzątania i prania.

Natomiast jeśli na balustradzie ze stali nierdzewnej pojawiły się tłuste plamy lub zacieki użyć możesz sprayu do czyszczenia szyb na bazie alkoholu. W przypadku zakurzenia powierzchni wystarczy przetrzeć ją suchą ściereczką.

W ofercie wielu sklepów znajdziesz także dedykowane środki do czyszczenia balustrad ze stali nierdzewne. Warto po nie sięgnąć, gdy nie masz pewności, jakich środków użyć lub gdy tradycyjne płyny nie spełniają Twoich oczekiwań.

Domowe sposoby

Szukasz tradycyjnych metod czyszczenia balustrad? Zastanawiasz się, jak wyczyścić stal nierdzewną domowym sposobem? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy kilka sprawdzonych metod. By pozbyć się tłustych i uporczywych plam, warto użyć:

 • wody z octem (w proporcjach 1:1),
 • sody oczyszczonej z kwaskiem cytrynowym,
 • sody oczyszczonej z wodą i octem (w proporcjach 2:1),
 • soku z cytryny,
 • spirytusu,
 • wody z kwaskiem cytrynowym.

Czyszczenie stali nierdzewnej domowym sposobem jest nie tylko proste, ale i niezwykle szybkie.

Jak często czyścić balustrady?

Jak często należy czyścić stal nierdzewną? Niektórzy sięgają po środki czyszczące balustrady przy każdym sprzątaniu, inni robią to znacznie rzadziej. Nie ma więc sztywnych zasad, których należy się trzymać. Warto jednak przynajmniej raz na jakiś czas przetrzeć ją suchą szmatką pozbywając się kurzu i niewielkich zabrudzeń. Dobrą praktyką jest także czyszczenie zabrudzeń na bieżąco. Dzięki temu profesjonalne środki do czyszczenia balustrad nie będą Ci potrzebne.

Bez względu na częstotliwość czyszczenia warto także dwa razy do roku umyć balustradę w sposób dokładny. Dzięki temu będzie ona nie tylko funkcjonalna, ale także stanie się ozdobą Twojego domu lub ogrodu.

Polerowanie, czyli sposób na to jak dbać o balustrady

Mycie balustrad wodą ze środkiem myjącym może powodować powstanie smug. Mokra powierzchnia może także zmniejszyć wytrzymałość materiału, Dlatego nie tylko czyszczenie, ale i polerowanie stali nierdzewnej jest tak ważne. Jak to zrobić? Wystarczy, że po myciu balustrady wytrzesz ją do sucha przy pomocy miękkiej ściereczki z mikrofibry. Nie tylko wchłonie ona resztki wody, ale także usunie powstałe smugi i odciski.

Następnie możesz zacząć polerować balustradę na sucho. W tym celu doskonale sprawdzi się szmatka zamszowa, irchowa lub z flaneli. Dla lepszego efektu wykorzystać możesz także odrobinę oliwy, która sprawi, że polerowana powierzchnia zyska dodatkowego blasku.

Jak czyścić stal nierdzewną – podsumowanie

Podsumowując artykuł dotyczący tego, jak czyścić stal nierdzewną, postanowiliśmy przytoczyć najważniejsze wskazówki, do których warto się stosować.

 • Do czyszczenia balustrady ze stali nierdzewnej nie używaj szorstkich szczotek. Dużo lepszym rozwiązaniem jest miękka gąbka lub szmatka.
 • By dobrze wyczyścić powierzchnię ze stali nierdzewnej, nie musisz używać profesjonalnych środków. Doskonale sprawdzi się płyn do naczyń, mydło do rąk lub domowy sposób np. woda z octem.
 • Zbyt częste mycie detergentami (nawet tymi łagodnymi) może spowodować naruszenie warstwy ochronnej powierzchni stalowej.
 • Częstotliwość mycia balustrady zależy od Twoich preferencji i potrzeb. Warto jednak co najmniej dwa razy w roku wykonać pełne mycie stali nierdzewnej.
 • Po umyciu powierzchni ze stali nierdzewnej warto ją wytrzeć do sucha, a następnie wypolerować.

Czyszczenie balustrady ze stali nierdzewnej jest bardzo szybkie, proste i w wielu przypadkach nie wymaga użycia profesjonalnych środków czyszczących. Właśnie dlatego są one tak popularne. Wybierając balustrady Warszawa oferowane przez InoxBud masz pewność, że pozostaną z Tobą na wiele lat. Zobacz także schody stalowe Warszawa.


Przeczytaj też:

Zainteresowany/a? Napisz wiadomość!
Znajdź nas tutaj!

PRACOWNIA
ul. Warszawska 249
05-082 Stare Babice