Jak wymierzyć schody? Poznaj wzór na wygodne schody

  1. Inoxbud
  2. Jak wymierzyć schody? Poznaj wzór na wygodne schody

Wymiarowanie schodów nie jest łatwym zadaniem. Wymaga określenia ilości, szerokości, wysokości i kąta nachylenia stopni. Poznaj wzór na schody, dzięki któremu jasne staną się dla Ciebie wszystkie najważniejsze aspekty wymiarowania!

Jaki otwór w stropie na schody wykonać?

Zanim dowiesz się, jak obliczyć schody, skupimy się na innej istotnej kwestii. Jest nią otwór w stropie. Przyjmuje się, że musi on w przybliżeniu odpowiadać powierzchni schodów w rzucie poziomym. W zależności od wybranego modelu konstrukcji może wynosić więc od 1,2 m2 do ponad 5 m2.

Przeciętna wysokość kondygnacji mieszkalnej wraz z grubością stropu wynosi 3 metry, a więc typowa długość schodów jednobiegowych w domu jednorodzinnym to 430-460 cm, a szerokość to około 90 cm. Ze względu na balustradę otwór w stropie na schody jest zazwyczaj nieco szerszy. Dodatkowo może być nieco krótszy nawet o dwie lub trzy długości stopnia. Nie poleca się jednak większej różnicy, gdyż może to spowodować, że osoba schodząca ze schodów będzie uderzać głową o krawędź otworu. Odległość od stopnia do krawędzi stropu powinna wynosić co najmniej 200 cm, a dla bezpieczeństwa zazwyczaj przyjmuje wartość 230-240 cm.

Jak obliczyć schody, czyli jaki jest wzór na schody?

W chwili, gdy otwór w stropie jest gotowy, można skupić się na tym, jak obliczyć schody zabiegowe. Potrzebne do tego będą informacje o:

  • szerokości otworu w stropie,
  • długości otworu w stropie,
  • grubości stropu,
  • wysokości mierzonej od podłogi do podłogi na piętrze.

Mając wszystkie dane, można zastosować wzór na schody uwzględniający warunki techniczne. Pozwoli on wyliczyć wysokość oraz szerokość stopnia. Wzór na schody to:

2h + s = 0,60-0,65

Gdzie:

h – to wysokość stopnia wyrażona w metrach
s – to szerokość stopnia wyrażona w metrach
0,60-0,65 – to długość wyrażona w cm, która różni się w zależności od wzrostu osób korzystających ze schodów

Jak obliczyć długość stopni?

Wzór na obliczenie schodów pozwala określić wygodną szerokość i wysokość stopni. Zakłada się, że ich optymalna wysokość powinna wynosić od 15 do 19 cm. Przy czym różni się ona w zależności od miejsca, w którym znajdują się schody. W przypadku domku jednorodzinnego normą jest 18-19 cm, a w budynkach publicznych takich jak przedszkole czy szpitale częściej wysokość wynosi 15-16 cm.

Szerokość stopni powinna mieścić się w przedziale 29-32 cm. Dzięki temu cała stopa może znaleźć się na stopniu, co znacząco ułatwia poruszanie się po schodach.

Aby obliczyć wysokość stopnia, trzeba podzielić długość miejsca na schody przez liczbę stopni według następującego wzoru:

H / l = h

Gdzie:

H – to wysokość od podłogi do podłogi na piętrze
l – to liczba stopni
h – to wysokość stopnia

Przyjmując wysokość 300 cm i standardową liczbę stopni, otrzymujemy:

300 / 18 = 16,66

Następnie wartość tę można zastosować do wzoru na wygodne schody:

2*16,66 + X = 60 do 65

Na tej podstawie możemy określić, że optymalna szerokość stopnia to 30 cm.

Jak obliczyć kąt nachylenia schodów?

Kolejną istotną kwestią jest to, jak obliczyć kąt nachylenia schodów. By zagwarantować komfort użytkowania wejścia na piętro, nachylenie powinien być identyczny na całej długości schodów. Wybrać możesz:

  • nachylenie łagodne – do maksymalnie 30°,
  • nachylenie normalne – od 30° do maksymalnie 37°,
  • nachylenie strome – powyżej kąta 45°. Jest to dość stromo, dlatego zazwyczaj nie zaleca się takiego nachylenia, chyba że wynika ono z braku miejsca czy możliwości.

Ile stopni powinny mieć schody?

Ile stopni powinny mieć schody? Wystarczy, że zmierzysz odległość między podłogą a podłogą na pietrze i podzielisz ją przez wysokość stopni. Dla 300 cm i 17 cm ilość stopni wynosi 17,64. Następnie należy zaokrąglić wartość w górę i otrzymujemy 18 stopni.

Podsumowanie, czyli jak obliczyć schody

Mierzenie i obliczanie długości, jaką powinny mieć schody i balustrady Warszawa dla wielu osób może być dużym problemem. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zaufanie profesjonalistom. W InoxBud oferujemy nowoczesne schody Warszawa, które zaprojektujemy tak, by nie tylko idealnie pasowały do Twojej przestrzeni, ale także były wygodne w użytkowaniu. Zapraszamy do kontaktu! Sprawdź także dostępne w naszej ofercie nowoczesne balustrady Warszawa.


Przeczytaj też:

Zainteresowany/a? Napisz wiadomość!
Znajdź nas tutaj!

PRACOWNIA
ul. Warszawska 249
05-082 Stare Babice