Jak zrobić balustradę drewnianą?

  1. Inoxbud
  2. Jak zrobić balustradę drewnianą?

W dobie inflacji i wzrostu cen różnych usług, warto postawić na niezależność w działaniu. Samodzielne zrobienie balustrady drewnianej pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów związanych z zatrudnieniem montażysty. To zdecydowanie tańsze rozwiązanie, które umożliwi zaoszczędzenie w wydatkowaniu (zwłaszcza przy budowie domu). 

Jeśli chcesz wiedzieć, jak zrobić balustradę drewnianą, potrzeba będzie ci wiedza o tym, co się na nią składa. Są to: słupki, tralki, belki, poręcze, wypełnienia. Ważny aspekt to plan. Musisz wiedzieć, czego tak naprawdę potrzebujesz. Do tego przyda ci się odpowiedni projekt, pomiary, przygotowanie miejsca na balustradę, wybór drewna, uszykowanie akcesoriów i narzędzi do montażu oraz dobór farb. 

Projektowanie i planowanie drewnianej balustrady balkonowej

Na początek musisz mieć wizję tego, jak będzie wyglądała twoja drewniana balustrada. Możesz zainspirować się tym, jak prezentują się nasze balustrady drewniane w Warszawie. Dobierz styl, który będzie tobie odpowiadał - klasyczny lub nowoczesny.

Zdecyduj, jakie tralki wpasują się w design twojego domu. Następnie dokonaj pomiarów balkonu (długość i szerokość). 

Kluczowy okazuje się sam projekt wykonany na papierze. W przypadku drewnianej balustrady wewnętrznej pojawia się większe utrudnienie. Należy wziąć pod uwagę kształt schodów, do których będzie budowana. Jeśli natomiast planujesz  rozrysować na kartce wizję tej balkonowej - masz nieco ułatwienia. Należy naszkicować swój pomysł z uwzględnieniem kształtu słupków itp. Warto też  dodać do projektu informację o materiale, z którego będziesz korzystać. 

Materiały i narzędzia potrzebne do zrobienia drewnianej balustrady

Przed budowaniem drewnianej balustrady zewnętrznej, powinieneś zrobić listę potrzebnych materiałów i narzędzi. Ponadto, określ, jakim rodzajem drewna będziesz się posługiwał. Ten aspekt  należy ściśle przemyśleć, ponieważ od jego wyboru zależy wytrzymałość całości. Często wybieranym rodzajem materiału do budowy drewnianych balustrad jest dąb lub modrzew syberyjski. 
Następnie musisz się zaopatrzyć w następujące elementy

  • słupy/tralki, 
  • zaślepki, 
  • złącza kątowe ze śrubami, 
  • wiertarka, 
  • śruby z łbem walcowym, 
  • kawałki tarcicy (ilość dopasowana do wcześniejszego pomiaru),
  • belki,
  • papier ścierny. 

Budowa drewnianej balustrady balkonowej - jak zrobić? 

Zanim zaczniesz budowę balustrady balkonowej, musisz najpierw zeszlifować drewno. Następnym krokiem będzie czyszczenie. Trzeba dokładnie przemyć ewentualny brud bądź zatłuszczenie. 

Kolejny etap to montaż słupków.

  1. Pamiętaj, by były umieszczone jednakowo, w odległości około 4 cali od siebie. Ułożysz je na szynie dolnej i górnej. 
  2. W każdym z  nich wywierć dwa otwory: na dole (żeby umieścić go na śrubie) oraz po boku (do  przeciągnięcia kątowego złącza).  
  3. Później musisz zrobić wiertarką dziury w szynie dolnej i górnej na włożenie słupków - do niego wsuwa się śrubę złącza kątowego. 
  4. Łączysz oba akcesoria i umacniasz młotkiem. 
  5. Następnie musisz umieścić zaślepkę z boku słupka. W przypadku tralek postępujemy tak samo. 
  6. Na końcu na wszystko kładziesz szynę górną. 
  7. Aby zamontować belki, wywiercasz je w słupkach wsporczych.  

Jeśli chodzi o poręcz’ jest ona zakończeniem balustrady. Jej montaż polega na wykonaniu dwóch nacięć (pod kątem 45’). Stworzysz wówczas połączenie dwóch desek w samym rogu. 

Balustrady drewniane zewnętrzne - wykończenie 

Jak już wcześniej wspominaliśmy, niezwykle istotnym jest odpowiednie oczyszczenie drewna, z którego korzystamy. Musi być ono zupełnie gładkie i klarowne. W tym celu należy wykorzystać papier ścierny i zeszlifować cały materiał. Aby dodatkowo wzmocnić drewno, warto przemyśleć też jego zaimpregnowanie. Jest to metoda ochrony tworzywa, dzięki której będzie ono odporne na niebezpieczne warunki atmosferyczne. Do  całego procesu wykorzystywane są specjalne preparaty czyli impregnaty. 

Na samym  końcu warto jest nadać kolor całej balustradzie. Dobrą opcją okazuje się lakierowanie. Możesz dokonać tego przy pomocy pędzla, wałka bądź specjalnego pistoletu. Przy wyborze samego lakieru, powinieneś zwrócić uwagę na te przeznaczone do malowania zewnętrznego. Muszą one dodatkowo być odporne na promienie UV. Dla uzyskania lepszego efektu, zaleca się zastosowanie podwójnej warstwy lakieru. 

Jak zrobić balustradę drewnianą - porady i uwagi końcowe

Niezwykle istotne w kwestii wszelkiego rodzaju balustrad drewnianych jest bezpieczeństwo. Sama balustrada nie powinna przeciążać podłoża, co stworzyłoby zagrożenie. Ponadto, nie może mieć żadnych elementów z ostrymi zakończeniami. Wysokość balustrady musi zapewnić bezpieczeństwo przed wypadnięciem

Aby dodatkowo zadbać o drewno na balkonie, pamiętaj o  dokonywaniu konserwacji (chociaż raz w roku). Istnieją specjalne preparaty przeznaczone do tej czynności. Przed całym procesem - warto ponownie zeszlifować balustradę. 
Podczas montażu tego rodzaju zabezpieczenia, zapoznaj się z najczęstszymi problemami i zagrożeniami przy jego budowie:

  • upadki z wysokości, 
  • nieprawidłowo odmierzone części drewna, 
  • nierównomierne rozłożenie tralek,
  • zbyt krótkie belki,
  • słabe zamocowanie słupków. 

Podsumowanie

Balustrada to bardzo ważny element zabezpieczenia. Dzięki niej, ryzyko wypadnięcia z wysokości jest niemalże zerowe. Ponadto, stanowi bardzo ciekawy element dekoracyjny. Drewniane balustrady nadadzą wyjątkowy charakterr twojemu domowi i będą stanowiły jego wizytówkę. Ich montaż nie jest skomplikowany. Jeśli poświęcisz trochę czasu na tę czynność, z pewnością zyskasz nie tylko efekt wizualny, ale także zaoszczędzisz pieniądze! Jeżeli chciałbyś też zamontować balustrady drewniane wewnątrz swojego domu, warto abyś przejrzał nasze schody stalowe w Warszawie (ze stali nierdzewnej i zwykłej).


Przeczytaj też:

Zainteresowany/a? Napisz wiadomość!
Znajdź nas tutaj!

PRACOWNIA
ul. Warszawska 249
05-082 Stare Babice