Jakie schody wybrać do domu? - Charakterystyka

  1. Inoxbud
  2. Jakie schody wybrać do domu? - Charakterystyka

Budowa domu to duże wyzwanie, które wymaga podjęcia wielu ważnych decyzji. Jedną z nich jest dylemat, jakie schody do domu wybrać. To w końcu bardzo istotny elementów budynku, który łączy poziomy nieruchomości, umożliwiając, dostanie się na piętro lub poddasze.

Schody do domu wewnętrzne to więc niezwykle wyróżniający się punkt domu, stąd też podczas ich wyboru musisz zwrócić uwagę na wiele czynników. Ilość dostępnego miejsca, typ konstrukcji czy materiał wykonania to tylko niektóre z nich. By ułatwić Ci decyzję, przygotowaliśmy najważniejsze informacje, dzięki którym dowiesz się, jakie schody w domu będą dla Ciebie najlepsze.

Podział schodów ze względu na konstrukcje

Wybierając schody wewnętrzne do domu, należy skupić się przede wszystkim na ich konstrukcji. Dzięki temu idealnie wkomponujesz je w plan budowy, określając ich rozmieszczenie i zajmowaną przez nie przestrzeń. Znając rodzaje schodów ze względu na konstrukcje, z łatwością podejmiesz decyzję, które z nich będą najlepsze. Zasadniczo dzielą się one na: jednobiegowe, dwubiegowe, trójbiegowe, zabiegowe, łamane, wachlarzowe oraz spiralne.

Schody jednobiegowe

Zastanawiając się, jakie schody wewnętrzne do domu wybrać wiele osób decyduje się na najprostszy, a więc i najtańszy model jednobiegunowy. Jego konstrukcja zajmuje jednak dużo miejsca. Nie posiada także spocznika, czyli płyty łączącej biegi schodowe. Element ten umożliwia odpoczynek, a więc jego brak będzie niezwykle uciążliwy dla osób starszych, chorych i małych dzieci.

Schody dwubiegowe

Dwubiegunowe schody wewnętrzne w domu posiadają spocznik, który umieszczony jest między dwoma równymi częściami stopni. Dzięki temu ich konstrukcja zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż w przypadku modelu jednobiegowego.

Schody trójbiegowe

Najmniej popularnym modelem są schody trójbiegowe. Łamią się one na 3 części, a więc posiadają aż 2 spoczniki. Wchodzenie po nich jest niezwykle komfortowe i bezpieczne, ale niestety zajmują sporo miejsca.

Schody zabiegowe

Cechą charakterystyczną schodów zabiegowych jest to, że na zakręcie przy zamianie kierunku posiadają stopnie w kształcie trójkątów lub trapezów. Ich główną zaletą jest oszczędność miejsca, ale niestety nie należą do najwygodniejszych konstrukcji.

Schody łamane

Schody łamane swoją budową przypominają model dwubiegunowy. Jedyną różnicą jest rozmieszczenie stopni po obu stronach spocznika. W drugim biegu jest ich zdecydowanie więcej niż w pierwszym.

Schody wachlarzowe

Schody wachlarzowe to konstrukcja gięta w łuk. Dzięki temu jest niezwykle efektowna i elegancka, a przede wszystkim wygodna. Zajmuje jednak bardzo dużo miejsca.

Schody spiralne

Schody spiralne, jak sama nazwa wskazuje, układają się w spiralę. Dzięki temu nie tylko zajmują mało miejsca, ale także są niezwykle efektowną ozdobą domu. Chętnie korzysta się z nich w nowoczesnych i industrialnych wnętrzach. Schody spiralne posiadają zazwyczaj trójkątne lub trapezowe stopnie.

Jaki materiał do schodów wybrać?

Kolejną istotą kwestią jest to, z czego powinny być wykonane schody wewnętrzne. Wyróżnić można trzy najczęściej używane materiały konstrukcyjne. Należą do nich: drewno, żelbeton oraz stal.

Schody drewniane

Schody drewniane doskonale sprawdzą się we wnętrzach urządzanych w stylu rustykalnym, skandynawskim lub klasycznym. Doceniane są przede wszystkim ze względu na estetykę i naturalność. Dodatkowo do wyboru są różne rodzaje schodów drewnianych, dzięki czemu znajdziesz pasujący do Twojej wizji surowiec. Najczęściej wykonuje się je z: orzechu, klonu, dębu, sosny, świerku, buku czy jesionu. Jednak coraz większą popularność zyskują także egzotyczne drzewa takie jak np. merbau.

Schody żelbetonowe

Schody żelbetonowe muszą być wykonane na etapie stanu surowego budynku, gdyż połączone są z konstrukcją domu. Dzielą się na prefabrykowane i monolityczne. Prefabrykowane tworzone są z gotowych elementów, podczas gdy monolityczne z betonu i prętów zbrojeniowych. Schody żelbetonowe są niezwykle solidne, odporne na uszkodzenia i ognioodporne. Jednak ich wybudowanie jest niezwykle czasochłonne.

Schody stalowe

Schody stalowe to doskonałe rozwiązanie do pomieszczeń industrialnych. Zazwyczaj wykonywane są z gotowych elementów, dzięki czemu ich montaż jest niezwykle szybki. Dodatkowo są niezwykle lekkie.

Jakie schody do domu?

Schody to konstrukcja, której wymiana jest niezwykle trudna, a czasem nawet niewykonalna. Dlatego wiele osób nigdy się na nią nie decyzje. Zastanawiając się, jakie schody do domu wybrać, warto więc wziąć pod uwagę wiele czynników. Zwrócić uwagę nie tylko na ilość dostępnego miejsca, ale także na walory estetyczne. Schody to istotny i duży element domu, na który będziesz patrzeć codziennie, dlatego powinny być dostosowane do Twoich preferencji oraz pasować do wystroju wnętrza.

Nie wiesz, jakie schody do domu będą dla Ciebie odpowiednie? Skontaktuj się z nami! Nasi specjaliści o schodach wiedzą wszystko, doradzą Ci więc jaki typ wybrać do Twojego domu.


Przeczytaj też:

Zainteresowany/a? Napisz wiadomość!
Znajdź nas tutaj!

PRACOWNIA
ul. Warszawska 249
05-082 Stare Babice