Schody drewniane -  jakie drewno na schody?

  1. Inoxbud
  2. Schody drewniane -  jakie drewno na schody?

Zastanawiasz się jakie drewno na schody wybrać? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy poradnik zawierający wszystkie najważniejsze informacje, które pomogą Ci podjąć decyzję. Dzięki nam dowiesz się, jakie drzewo na schody może być wykorzystywane wewnątrz budynku, a jakie na zewnątrz. Wyjaśnimy także, jak duże znaczenie ma twardość materiału. Na koniec zaś wymienimy i omówimy miękkie i twarde gatunki drewna. Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem!

Jakie drewno na schody wybrać?

Schody drewniane w Warszawie sprawiają, że nawet surowa aranżacja staje się bardziej przytulna. Dzięki nim pomieszczenie zyskuje rodzinnego charakteru. Właśnie dlatego doskonale pasują do stylu rustykalnego i skandynawskiego, w którym drewno odgrywa ważną rolę. Wystarczy jednak dodać do schodów elementy szklane lub metalowe, by całkowicie je odmienić – stają się wtedy bardziej nowoczesne i ekskluzywne. Drewno to zatem bardzo uniwersalny materiał, z którego powstać może wiele ciekawych elementów wnętrza. Na możliwości aranżacyjne wpływa też fakt, iż istnieje wiele gatunków drzew o różnych fakturach i kolorach.

Jakie drewno wybrać na schody wewnętrzne?

Planując schody drewniane wewnątrz i zastanawiając się, jakie drewno wybrać nie można jednak kierować się tylko jego wyglądem. Choć warstwa wizualna jest niezwykle ważna, to znaczenie mają przede wszystkim parametry techniczne surowca. Dlatego warto zwrócić uwagę na jego trwałość, odporność na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Z jakiego drewna powinny być schody wewnętrzne? Zasada jest dość prosta: im częściej będą używane, tym bardziej konieczne jest użycie twardego gatunku drzewa.

Jakie drewno wybrać na schody zewnętrzne?

Dużo większym problemem są schody zewnętrzne i to, z jakiego drewna powinny być stworzone. Są one nie tylko często użytkowane, ale także narażone na czynniki atmosferyczne i zabrudzenia. Wielokrotnie doświadczą deszczu, śniegu, mrozu i upału oraz muszą wytrzymać codzienne chodzenie po nich w butach, na których znaleźć się może błoto, piach i inne zanieczyszczenia. Dlatego zwłaszcza w ich przypadku twardość drewna jest bardzo ważna. Budując schody zewnętrzne, należy korzystać z najtrwalszych i najbardziej wytrzymałych gatunków drzew takich jak: jesion, dąb lub egzotyczne drzewa np. heban i mahoń. Należy więc unikać miękkiego drewna, które jest wrażliwe na wilgoć i pod jej wpływem pęcznieje, pęka i się odkształca.

Czy twardość drewna jest ważna?

Wielokrotnie wspominaliśmy już o twardości drewna. Czy rzeczywiście jest ona tak ważna? Odpowiedź jest prosta: tak! Twardość to jeden z najważniejszych parametrów, który powinien decydować o wyborze, gdy planujesz schody i zastanawiasz się jakie drewno będzie najlepsze. Miękkie typy drzewa nawet wzmocnione lakierem nigdy nie zyskają takiej samej wytrzymałości, jak te twarde.

Twardość drewna określa się metodą polegającą na wtłaczaniu w próbkę drewna stalowej kulki o określonej średnicy. Wynik wyrażany jest w kG/cm2 i zależy od struktury i układów słojów.

Gatunki drewna miękkie

Do gatunków miękkiego drewna zaliczają się drzewa iglaste, takich jak jodła, sosna czy świerk. Ich twardość wynosi 350-500 kG/cm2. Te gatunki drzew są podatne na odkształcanie i pęknięcia. Ponadto ich lakierowanie może okazać się bardzo trudne. Do miękkiego drewna, którego nie powinno się stosować na schodach, zaliczyć można także drzewa liściaste takie jak brzoza, olcha czy lipa.

Gatunki drewna twarde

Gatunki drewna twardego są znacznie bardziej odpowiednie, gdy planujesz wybudować schody. Korzystając z nich, ślady użytkowania pozostaną niewidoczne nawet mimo częstej eksploatacji. Są one także odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ze względu na trwałość drewno dzieli się na:

  • drewno średnio twarde (500-650 kG/cm2) – wiąz, orzech, klon, dąb szypułkowy,
  • drewno twarde (650-1000 kG/cm2) – mahoń afrykański, cedr, jesion, daglezja,
  • drewno bardzo twarde (1000-1500 kG/cm2) – cis, dąb czerwony, grab, palisander,
  • drewno niewiarygodnie twarde (>1500 kG/cm2) – gwajak, modrzejec, heban, tabebuja, eukaliptus.

Z czego zrobić schody wewnętrzne? Najczęściej wykonywane są z:

  • dębu – to twardy, ciężki i odporny na ścieranie gatunek drewna. Nadaje się zarówno na schody wewnętrzne, jak i zewnętrzne,
  • buku – to wytrzymałe drewno, które łatwo można kształtować. To surowiec o jasnym kolorze i jednolitej strukturze bez widocznych słojów,
  • jesionu – to drewno trwałe i odporne na ścieranie.

Podsumowanie

Planując to, z jakiego drewna budować schody do domu należy zwrócić uwagę przede wszystkim na bezpieczeństwo. Czemu to tak ważne? Nawet najbardziej estetyczne schody, które nie będą umożliwiały swobodnego dostania się na inną kondygnację budynku, będą całkowicie niepotrzebne. Nadal zastanawiasz się, z czego zbudować schody wewnętrzne? W InoxBud pomożemy Ci wybrać najtrwalsze i najlepsze gatunki drzew. Dzięki nam zyskasz nowoczesne schody w Warszawie. Interesuje Cię inny materiał niż drewno? Zobacz wykonane przez nas schody stalowe w Warszawie.


Przeczytaj też:

Zainteresowany/a? Napisz wiadomość!
Znajdź nas tutaj!

PRACOWNIA
ul. Warszawska 249
05-082 Stare Babice