Schody kręcone - czy to dobre rozwiązanie?

 1. Inoxbud
 2. Schody kręcone - czy to dobre rozwiązanie?

Planujesz schody kręcone i nie wiesz, jaki otwór jest odpowiedni. Zastanawiasz się także, jak je zaprojektować i ile miejsca zajmują. Przeczytaj nasz artykuł! Dowiesz się z niego nie tylko wszystkich istotnych informacji dotyczących ich budowy, ale także tego, ile kosztują schody kręcone. Poznasz także ich zalety i wady. Zapraszamy do lektury!

Jak zaprojektować schody kręcone?

Schody kręcone nie bez powodu nazywane są też okrągłymi. Wynika to z faktu, że ich konstrukcja oparta jest na planie koła. W centralnej części otworu stropowego zamocowany jest słup, do którego montowane są stopnie. By zwiększyć bezpieczeństwo korzystania ze schodów, na ich krawędzi umieszcza się balustrady lub poręcze. Najczęściej wybieranym kształtem stopni są półkola, trapezy lub trójkąty.

Jak zaprojektować schody kręcone? Najlepiej zlecić ich wykonanie profesjonalistom. Dzięki temu masz pewność, że będą one miały odpowiednie wymiary, a korzystanie z nich będzie bezpieczne. Zdecydować można się też na gotowe schody spiralne do samodzielnego montażu.

Ile potrzeba miejsca na schody kręcone?

Wiesz już, jak zaprojektować schody kręcone. Teraz warto zadać inne pytanie. Ile potrzeba miejsca na schody kręcone? Tak jak w przypadku wszystkich modeli, także wariant kręcony musi spełniać konkretne wymogi dotyczące wymiarów. To one wpływają na wygodę i bezpieczeństwo jego użytkowania. Jaki otwór w stropie na schody kręcone jest odpowiedni? Musi mieć średnicę minimum 100 cm. Przyjmuje się także, że otwór na schody w przybliżeniu powinien odpowiadać ich powierzchni w rzucie poziomym. Dlatego w zależności od typu schodów może to być od 1,2 m2 do ponad 5 m2. Ważny jest także kształt otworu. Do okrągłego zawsze trzeba stosować schody kręcone. Wymogi określają także inne parametry, takie jak:

 • szerokość schodów – powinna wynosić przynajmniej 80 cm,
 • wysokość stopni – stopnie mogą mieć maksymalnie 19 cm wysokości (wchodzenie po wyższych byłoby meczące),
 • szerokość stopni – by stawianie stopy było wygodne, stopnie muszą mieć najmniej 25 cm szerokości,
 • wysokość poręczy – poręcz powinna być montowana na wysokości minimum 90 cm.

Ile kosztują schody kręcone?

Cena schodów kręconych zależy od wielu czynników. Najważniejsze z nich to kształt czy materiał użyty do ich produkcji. Można jednak ogólnie stwierdzić, że cena schodów kręconych jest zdecydowanie niższa niż tradycyjnych modeli, zwłaszcza gdy zdecydujesz się na prosty model metalowy. Nico wiecej będzie kosztował wariant wykonany z drewna.

Schody kręcone – zalety i wady

Wygoda i bezpieczeństwo to parametry techniczne, na które należy zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru schodów. To jednak nie jedyne cechy, które warto uwzględnić. By odpowiedzieć na pytanie: schody kręcone – czy warto je wybrać, pomocne będzie zapoznanie się z ich plusami i minusami.

Schody kręcone i ich zalety:

 • wymiary – schody kręcone doskonale sprawdzają się w przypadku małych przestrzeni. Zajmują zdecydowanie mniej miejsca niż modele tradycyjne,
 • wygląd – kręcone schody zachwycają swoim niebanalnym designem. Są więc nie tylko praktyczne, ale także stanowią dekoracje pomieszczenia. Jednocześnie sprawiają, że wnętrze wydaje się bardziej przestronne i lekkie,
 • niska cena – za zwykłe schody kręcone nie zapłacisz dużo,
 • łatwy montaż – w przeciwieństwie do tradycyjnych schodów model kręcony nie wymaga wylewania betonu czy wykonania szalunków i zbrojenia. Wystarczy połączyć gotowe elementy i przytwierdzić je do podłoża.

Schody kręcone i ich wady:

 • mniejsza wygoda użytkowania – schody kręcone są dość wąskie i wejście po nich jest zdecydowanie mniej komfortowe niż w przypadku modelu tradycyjnego. Utrudnione będzie mijanie się z drugą osobą czy wnoszenie większych przedmiotach na drugie piętro. Należy liczyć się także z tym, że schody te często posiadają ścięte stopnie, co dodatkowo utrudnia chodzenie po nich,
 • są strome – kręcone schody są dość strome, co może być sporym utrudnieniem dla osób starszych i dzieci.

Podsumowanie

Zalety i wady schodów spiralnych wyraźnie pokazują, że to idealne rozwiązanie zarówno do domów prywatnych jak i punktów usługowych. Zajmują mało miejsca, a ich design wręcz zachwyca. Pozostaje tylko kwestia tego, jak wybrać schody kręcone. Najlepiej w tym aspekcie zaufać profesjonalistom. Schody i balustrady Warszawa tworzone przez InoxBud są nie nie tylko piękne, ale także niezwykle funkcjonalne. Co równie ważne możesz samodzielnie zaprojektować schody lub zdać się na naszą pomoc. Dzięki temu nowoczesne schody Warszawa będą dokładnie takie, jakich potrzebujesz. To jednak nie wszystko, co możemy Ci zaproponować. W InoxBud zamówisz także nowoczesne balustrady Warszawa. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i kontaktu z nami!


Przeczytaj też:

Zainteresowany/a? Napisz wiadomość!
Znajdź nas tutaj!

PRACOWNIA
ul. Warszawska 249
05-082 Stare Babice