Z czego składają się schody?

  1. Inoxbud
  2. Z czego składają się schody?

Niezwykle ważną częścią każdego domu są schody drewniane, których konstrukcja powinna wykorzystywać określony schemat. Zanim więc wybierzesz konkretny model, przeczytaj nasz artykuł. Dowiesz się z niego, z jakich elementów składają się schody oraz o czym warto pamiętać, projektując je. Pomoże Ci to podjąć świadome i przemyślane wybory dotyczące wnętrza Twojego domu. Czytaj dalej, a mocowanie schodów drewnianych nie będzie miało przed Tobą żadnych tajemnic.

Konstrukcja schodów

Decyzja dotycząca konstrukcji schodów drewnianych powinna zostać podjęta już na etapie zamawiania projektu lub gdy zostanie rozpoczęty stan surowy. Z czego to wynika? Przede wszystkim z faktu, że niektórych typów schodów nie da się zamontować podczas wykańczania domu (lub jest to niezwykle trudne i skomplikowane). Niektóre wymagają np. konstrukcji betonowej, która zostanie połączona z budynkiem.

Zanim zdecydujesz, jakie schody do domu wybrać, warto zapoznać się z ich podstawowymi elementami.

Bieg

Bieg schodów to ciąg nachylonych stopni nierozdzielonych spocznikami. W jednym biegu nie może być więcej niż 17 stopni biegnących w jednym kierunku.

Podniebienie

Schody drewniane w konstrukcji posiadają także podniebienie, czyli spodnią część biegu.

Spocznik

Konstrukcja schodów zawiera także spocznik. Jest to podest na półpiętrze, który rozdziela schody na kilka biegów. Jest to element schodów, na którym można odpocząć, wchodząc na wyższe piętro. Spocznik umożliwia zmianę biegu schodów.

Podest

Podest to płyta, która przypomina spocznik, ale znajduje się na piętrze.

Stopnica

Najważniejsze elementy schodów drewnianych to stopnice. To na nich stawiasz stopę, chcąc się poruszać. Stopnice to górna część stopnia. Mogą być półkuliste, prostokątne, trójkątne, a nawet posiadać nieregularne kształty.

Podstopnica

Podstopnice to pionowe elementy stopni. Nie występują w schodach ażurowych.

Policzek

Policzek to boczna belka biegu lub jego bok (w przypadku schodów żelbetonowych).

Dusza schodów

Dusza schodów rozdziela dwa lub trzy biegi.

O czym warto pamiętać przy projektowaniu schodów?

Znasz już schody drewniane i ich konstrukcję opartą na schemacie, teraz skupimy się na tym, o czym warto pamiętać podczas ich projektowania. Dzięki temu poznasz najważniejsze tajniki budowania wejścia na piętro. Podczas konstrukcji schodów zwróć uwagę na:

  • grubość stopnia drewnianego – wysokość stopni powinna wynosić od 15 do 19 cm, ich głębokość minimum 25 cm, a optymalna szerokość od 80 do 125 cm,
  • ilość stopni w biegu – w jednym biegu nie powinno być więcej niż 17 stopni. Należy także unikać biegów o 2-3 stopniach, gdyż nie tylko są niewygodne, ale także niebezpieczne (łatwo z nich spaść),
  • kształt stopni – najwygodniejsze są stopnie prostokątne, szerokie półkuliste i trapezowe, a mniej komfortowe trójkątne i inne o nieregularnej formie,
  • typ drewna – to, jakie drewno na schody wybierzesz, wpływa nie tylko na walory estetyczne, ale także na funkcjonalność, trwałość i sposób dbania o schody,
  • różne konstrukcje schodów – do wyboru są schody: jednobiegunowe proste, zabiegowe, kręte, dwu- i trójbiegunowe ze spocznikiem, wspornikowe, dywanowe oraz półkołowe. Warto się więc zapoznać z wszystkimi typami schodów, by wybrać model najbardziej funkcjonalny i pasujący do pomieszczenia,
  • wykończenie drewna – należy uważać, by lakier wykańczający schody nie był zbyt śliski,
  • balustrady i poręcze – warto o nie zadbać, gdyż zapewniają bezpieczeństwo podczas poruszania się po schodach. Co ważne balustrada nie powinna być niższa niż 90 cm.

Nie wiesz, jaką konstrukcję schodów drewnianych wybrać? Skontaktuj się z nami! Nasi fachowcy nie tylko doradzą najlepsze rozwiązanie, ale także zaprojektują i wykonają Twoje wymarzone schody. Zobacz nie tylko drewniane konstrukcje, ale także oferowane przez nas schody stalowe w Warszawie!


Przeczytaj też:

Zainteresowany/a? Napisz wiadomość!
Znajdź nas tutaj!

PRACOWNIA
ul. Warszawska 249
05-082 Stare Babice