Jak czyścić szklane balustrady?

 1. Inoxbud
 2. Jak czyścić szklane balustrady?

Zastanawiasz się, jak myć szklane balustrady, aby wyglądały estetycznie przez cały rok? Chętnie podpowiemy, jak skutecznie czyścić szkło i zadbać o pozostałe elementy konstrukcji, aby ta posłużyła Ci przez lata. Utrzymanie balustrady w czystości ma ogromne znaczenie. Dlaczego? Pod uwagę należy brać:

 1. Bezpieczeństwo — brud i osad mogą przykryć krawędzie i brzegi balustrad, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji i wypadków.

 2. Estetykę — balustrady szklane są popularne ze względu na swój wygląd. Jednakże osady i zabrudzenia mogą bardzo szybko zmienić go na mniej atrakcyjny. Regularne mycie pozytywnie wpływa na ogólny wygląd pomieszczenia i budynku.

 3. Trwałość — regularne czyszczenie może zapobiec korozji i trwałym uszkodzeniom, co może znacznie przedłużyć żywotność poszczególnych elementów.

 4. Zdrowie — balustrady szklane narażone na zabrudzenia mogą stać się środowiskiem dla rozwoju bakterii i wirusów, co z kolei może prowadzić do potencjalnych problemów zdrowotnych.

Balustrady szklane powinny być czyszczone co najmniej raz na miesiąc, szczególnie jeśli są często użytkowane. W przypadku balustrad zewnętrznych, które dodatkowo są narażone na działanie czynników atmosferycznych, czas ten może być skrócony. 

Przygotowanie do czyszczenia balustrad szklanych

Do czyszczenia szklanej balustrady potrzebne są różne narzędzia i środki czyszczące, w zależności od stopnia zabrudzenia i rodzaju zanieczyszczeń. Na przykład:

 • miękkie ścierki z mikrofibry,
 • gąbki,
 • pędzelki lub szczoteczki,
 • ciepła woda z dodatkiem płynu do mycia naczyń,
 • preparaty do mycia szkła lub do czyszczenia powierzchni szklanych,
 • woda destylowana lub filtrowana (dla uniknięcia osadu minerałów na szklanych powierzchniach),
 • spryskiwacz lub miska.

Nie zapomnij też zabezpieczyć otoczenia przed wodą i zabrudzeniami. Rozłóż folię, aby osłonić podłogę i meble przed działaniem wody i środków czyszczących. W ten sposób woda nie będzie ściekała do sąsiadów jeśli czyścisz szklany balkon. Ręczniki papierowe szybko wchłoną ściekającą wodę, a rękawice robocze chronią dłonie przed szkodliwym działaniem detergentów w środkach czyszczących. 

Jak czyścić balustrady szklane krok po kroku

Czyszczenie szklanej balustrady nie jest skomplikowane i najlepiej podzielić je na kilka etapów. Poszczególne kroki mogą się różnić w zależności od rodzaju balustrady, ale będziesz mieć pewność, że usuniesz wszystkie tłuste plamy, osady, odciski palców i drobne zanieczyszczenia. Najpierw przygotuj wszystkie niezbędne narzędzia i środki czyszczące oraz zabezpiecz okolicę balkonu czy schodów. Kolejne kroki to:

Usuwanie kurzu i brudu z powierzchni szklanych

Przed rozpoczęciem głównego mycia zdejmij wszelkie elementy dekoracyjne, takie jak doniczki, lampki lub figurki. Następnie użyj suchej szmatki lub ściereczki z mikrofibry, aby usunąć z nich kurz, drobiny piasku i brud. Dzięki temu unikniesz zarysowania powierzchni w dalszych krokach.

Usuwanie plam i zabrudzeń z powierzchni szklanych

Następnie umyj szyby wodą z płynem do mycia naczyń lub rozpyl środek czyszczący. Starsze zabrudzenia mogą wymagać odmoczenia. Do wody warto dodać sok z cytryny lub kwasek cytrynowy, aby usunąć uporczywe plamy, takie jak osady wapniowe. Użyj suchego ręcznika papierowego lub ściereczki z mikrofibry, aby dokładnie wytrzeć i wypolerować szkło.

Czyszczenie profili i elementów metalowych

Pamiętaj, że balustrady ze szkła to nie tylko szyby. Przecierać należy także pozostałe jej części jak profile i łączniki. Tutaj pomocne będą szczoteczki z miękkim włosiem, pędzelki i waciki. Dostosuj też preparaty czyszczące do konkretnego materiału.

Porady dotyczące czyszczenia i pielęgnacji balustrad szklanych

Do czyszczenia balustrad ze szkła wykorzystuj wyłącznie delikatne myjki, szczotki z miękkim włosiem, aby nie doprowadzić do zarysowania szklanych elementów. Niezwykle ważne są również stosowane podczas mycia preparaty. Nigdy nie używaj środków czyszczących z zawartością amoniaku lub ściernych proszków, takich jak sól, gdyż mogą one zniszczyć powierzchnię szkła. Z kolei stosując domowe sposoby z cytryną czy octem, zadbasz w prosty o eliminację zacieków i smug, zachowasz blask i przejrzystość szklanych balustrad.

Pamiętaj, aby zadbać też o elementy metalowe i właściwe zabezpieczenie ich przed rdzą. Pomogą w tym specjalne preparaty antykorozyjne, malowanie lakierem czy pokrycie ich powłokami ochronnymi. Po myciu balustrady zawsze pamiętaj o jej wysuszeniu. 

Podsumowanie

Już wiesz, jak wyczyścić szklaną balustradę, czym ją czyścić i jak zrobić to krok po kroku. Zalecamy regularne mycie balustrad, aby cieszyć się pięknymi szklanymi powierzchniami odbijającymi promienie słoneczne i wpuszczającymi więcej światła do wnętrza domu lub pomieszczenia. 

Nasza firma zajmuje się nowoczesnymi konstrukcjami, więc poza szklanymi polecamy balustrady drewniane w Warszawie, które będą pasować do każdego stylu aranżacji. Z kolei schody stalowe projektowane w Warszawie stworzą idealny duet ze szklanymi powierzchniami w nowoczesnych czy klasycznych wnętrzach.


Przeczytaj też:

Zainteresowany/a? Napisz wiadomość!
Znajdź nas tutaj!

PRACOWNIA
ul. Warszawska 249
05-082 Stare Babice